Kad sam shvatila da me svi vide, ali me niko zapravo ne razumije

“Nemoj sad opet ti sa svojim fazama pred svima”, rekla je tetka Ljiljana i spustila viljušku tako glasno da je pola stola zašutjelo. Ja stojim kraj stola, u ruci tacna s kafama, i bukvalno osjećam kako mi lice gori. Ono kad bi najradije ispario kao para iz lonca. A sve je krenulo jer sam rekla jednu jedinu stvar: da ne želim više glumiti neku verziju sebe koja svima odgovara.

Bio je nedjeljni ručak kod bake Mare, standardno: supa, sarma, previše hljeba, još više pitanja. Znači klasika kod nas — prvo “jesi li gladna”, pa odmah iza toga “a kad ćeš se malo smiriti u životu”. 😅

Mama je već od jutra bila nervozna, ono njeno: “Molim te, samo danas bez rasprava.” A ja kontam, dobro, šutit ću, pojest ću, klimati glavom kao semafor i idem kući. Ali ne ide to tako kad te ljudi bockaju svake dvije minute.

Prvo je stric Zoran krenuo: “Ti si uvijek bila posebna, al’ hajde, do kada misliš tjerati po svom?” Onda sestrična Anita, sva utegnuta i fina, dobaci kroz osmijeh: “Ma pusti, ona samo traži sebe.” Traži sebe? Kao da sam izgubila ključeve od auta, a ne pokušavam živjeti normalno bez tog da me svi analiziraju ko da sam zadatak iz matematike.

Ja sam se nasmijala, onako kiselo, i rekla: “Ne tražim ja sebe, ljudi. Samo više ne mogu biti ono što vi želite da budem.” I tu je krenuo cirkus.

Mama me pogledala onim pogledom od kojeg ti se i u tridesetoj zaledi kičma. “Šta ti to znači?”

“Znači da sam umorna. Umorna od toga da pazim kako pričam, kako se oblačim, šta objavljujem, s kim se družim, samo da nekome ne bude neugodno zbog mene.”

Muk. Onaj težak, seljački muk kad svi gledaju u tanjir, ali zapravo slušaju svaku riječ.

Tetka Ljiljana odmah: “A ko ti to brani da živiš? Samo ti kažemo kako stvari stoje. Svijet te neće maziti.”

“Ma nemoj? A vi me baš mazite?” izletilo mi je prije nego što sam stigla stati. Baka je samo tiho rekla: “Joj, djeco moja…” i prekrižila se kao da će grom udarit u dnevni.

Najgore je što nisam ni htjela svađu. Htjela sam samo da me neko jednom pita kako sam, bez da iza toga ide predavanje. Htjela sam da mogu doći među svoje i da ne osjećam kao da polažem ispit iz vlastitog života.

Onda je mama pukla. “Mi smo tebe uvijek prihvaćali, ali i ti moraš malo misliti šta će ljudi reći!”

E tu me presjeklo. To njihovo famozno “šta će ljudi reći”. Ljudi? Koji ljudi, majko mila? Neki komšija Ibro što sjedi ispred prodavnice i komentariše ko je prošao ulicom? Neka komšinica koja zna ko je kome bio na svadbi 2009? Znači ja trebam disati po tuđem rasporedu da bi njima bilo lakše?

Rekla sam joj, sav glas mi je drhtao: “Ako me prihvaćate samo kad šutim i klimam glavom, to nije prihvaćanje. To je dresura.”

Kunem vam se, kao da sam bombu bacila na sto. Anita se pravila da gleda mobitel, stric Zoran je promrmljao: “E svašta”, a tetka Ljiljana krenula meni držati lekciju o poštovanju. Poštovanje! Kod nas to nekad znači: šuti, trpi, smiješi se i poslije plači u autu.

I upravo to sam i uradila. Izašla sam van kao da idem po zrak, sjela u auto i rasplakala se ko dijete. Onaj ružni plač, kad ti curi i nos i dostojanstvo zajedno. 😭 Baš me sastavilo. Ne zato što su vikali. Nego zato što sam u tom momentu shvatila da se godinama trudim da budem dovoljno “normalna” za sve njih, a opet im nekako nikad nisam taman.

Nakon deset minuta došla je baka Mara. Polako, sa maramom na glavi i onim njenim papučama što se čuju dva sokaka dalje. Otvorila je vrata auta i rekla: “Hajde, pomjeri se da sjednem.” Sjela je pored mene i samo šutjela. Onda me pomilovala po ruci i rekla: “Nije problem što si drugačija. Problem je što se oni boje da će ih tvoje odluke natjerati da preispitaju svoje.”

Ljudi moji, ja sam se tad opet raspala. Jer je stara žena od 78 godina jedina rekla ono što niko drugi nije imao hrabrosti. Nije me pitala da se uklopim. Nije me popravljala. Samo me vidjela.

Kad sam se vratila unutra, više nisam imala snage da se svađam. Samo sam uzela torbu i rekla: “Volim vas, ali ne mogu više dolaziti ovdje kao neko ko se mora smanjiti da biste se vi osjećali ugodno.” Mama je krenula nešto da kaže, ali nisam čekala. Ako ostaneš predugo, opet te uvuku u isto kolo, a ja više nisam imala živaca, ni baterije, ni Boga mi volje.

Kasnije mi je poslala poruku: “Pretjerala si.” Ja sam samo gledala ekran i mislila — možda jesam po njihovim pravilima. Ali po mojim? Prvi put nisam.

Od tada mi se javilo par rođaka krišom, ono privatno, da kažu kako me razumiju. Naravno krišom, jer javno svi glume skladnu porodicu, a privatno bi mogli napisati tri sezone sapunice. Balkan, brate, sve pod tepih pa se čudimo što kuća smrdi. 😅

I sad iskreno, još me boli. Boli kad shvatiš da te ljudi možda prihvate samo dok im ne pokažeš pravo lice. Ali opet… valjda je gore da te prihvate verziju tebe koja uopće nije ti.

Ne znam. Je l’ važnije da te ljudi razumiju ili da te samo prihvate makar i površno?

I recite mi iskreno — jesam li bila bezobrazna ili sam samo konačno prestala izdavati samu sebe?