Kad sam rekla da više ne mogu, ispalo je da sam ja sebična nakon svega što sam dala

“Ti si sama sebi najpreča, to smo sad svi vidjeli”, rekla mi je sestra pred svima, spustila viljušku i ustala od stola. A meni je u tom trenutku samo zujalo u ušima jer sam znala da, šta god kažem, ispast ću hladna.

Sve je krenulo prošle nedjelje, na ručku kod mame. Otac je sve slabiji, ide po pregledima, malo zaboravlja, malo ga noge izdaju. Mama je umorna, to stoji. Nije više ni ona za sve kao prije. I ja to vidim. Nisam slijepa niti bez srca. Ali problem je što su svi već unaprijed odlučili da ću ja preuzeti najviše, kao i uvijek.

Ja živim najbliže. Imam stan koji sam godinama otplaćivala s mužem, radim smjene, imam svoju kuću i svoje obaveze. Kćerka mi je otišla vani, sin još povremeno uskače pa izađe pa se vraća, kako to već ide danas. Zadnjih godinu dana sam ja mamu vodila doktoru, ja čekala nalaze, ja išla po recepte, ja nosila kese, ja zvala majstore kad nešto procuri. Nisam brojala, jer kad je tvoja porodica, ne brojiš. Ali izgleda da drugi baš računaju na to da ti nećeš brojati.

Za stolom mama kaže: “Moramo nešto riješiti. Ne mogu više sama s ocem.” Ja kažem: “Dobro, hajde da sjednemo i podijelimo konkretno ko šta može.” Sestra odmah: “Šta ima da dijelimo? Ti si tu, tebi je najlakše.” Brat šuti i gleda u telefon. Ja ga pitam: “A ti?” On slegne ramenima: “Ja radim po cijeli dan, znaš i sama.” Kao da ja ne radim.

Onda mama kaže ono što me presjeklo: “Najbolje bi bilo da vi pređete kod nas ili da otac i ja dođemo kod tebe dok se ovo ne smiri.” Ja sam je gledala i nisam mogla vjerovati. Moj muž i ja živimo u malom stanu. Jedva smo dočekali da nakon godina gužve imamo malo mira. I sad se podrazumijeva da opet otvorim vrata, pomjerim svoj život, svoje navike, svoj brak, svoj san, sve.

Rekla sam: “Ne mogu da živim s vama. Mogu pomoći, ali da se doselimo jedni drugima, to ne mogu.” Nastala je tišina. Ona teška, kad svi čekaju da se predomisliš.

Sestra odmah: “Naravno da ne možeš. Tebi je tvoj mir najvažniji.” Ja sam planula: “Jeste, važan mi je. Imam pravo na to.” Onda je krenulo. Da sam se promijenila. Da otkad su djeca porasla gledam samo sebe. Da zaboravljam ko me podigao. Da je mama i nas troje nosila i kuhala i radila, pa se nije žalila.

Istina je da sam i ja pogriješila. Godinama sam šutjela i radila više nego što mogu, samo da ne slušam priče. Kad bi trebalo ostati s ocem, ja ostanem. Kad mama zove uveče jer je opet nešto uhvatila panika, ja idem. Kad sestra kaže da ne može zbog svoje djece, ja kažem dobro. Kad brat kaže da je umoran, opet dobro. Sama sam ih naučila da ću ja popustiti.

Ali ima još nešto što niko ne spominje. Prije dvije godine, kad se pričalo šta će biti s roditeljskim stanom i vikendicom koju je otac naslijedio od svog oca, sestra je prva rekla: “Sve ćemo pošteno, naravno.” Otkad je ocu zdravlje krenulo nizbrdo, sve češće se ubacuje priča kako bi bilo logično da ona dobije više jer je njen muž ulagao u ogradu i stolariju. Brat opet kaže da njega to ne zanima, ali kad se spomene da se nešto vodi ili prepisuje, odjednom sluša. A od mene se očekuje da dajem vrijeme, živce i zdravlje, i još da ne postavljam pitanja jer je “ružan trenutak”.

Na ručku sam to i rekla. Možda nije bio trenutak, ali meni je već prekipjelo. Rekla sam: “Ne može od mene da se traži da budem glavna za čuvanje, doktore, kupovinu i sve ostalo, a kad dođe priča o imovini, onda sam bezobrazna ako pitam šta je plan.” Mama se rasplakala. Rekla je: “Znači, ti sve gledaš kroz stan.” A ja ne gledam kroz stan, nego kroz osjećaj da se od mene uzima ono što se ne vidi, vrijeme i snaga, kao da to ništa ne vrijedi.

Muž mi je poslije rekao: “Nisi pogriješila što si rekla ne, pogriješila si što si čekala zadnji čas pa rekla sve odjednom.” I u pravu je. Jer ja nisam samo ljuta na njih. Ljuta sam i na sebe što sam godinama glumila da mogu sve i što sam svaki put kad me zaboljelo prešutjela da ne ispadnem loša kćerka.

Sad je stanje tako da sestra ne priča sa mnom. Brat se javlja samo mami, meni ne. Mama mi pošalje poruku samo kad treba recept ili nalaz da podignem. Otišla sam ipak juče s njom u dom zdravlja jer ne mogu baš okrenuti glavu. Ali sam joj usput rekla: “Pomoći ću koliko mogu, ali neću više sama nositi sve.” Nije ništa rekla, samo je gledala kroz prozor.

Cijeli život nas uče da porodica mora zajedno i da se ne broji ko je koliko dao. Ali nekako se uvijek nađe jedna osoba koja daje najviše, pa kad konačno povuče granicu, ispadne najgora. Ja stvarno ne bježim od svojih, ali ne mogu više ni da nestanem u tuđim očekivanjima.

Jesam li sebična što ne dam da mi se roditelji usele i što tražim da se obaveze pošteno podijele, ili danas stvarno više niko nema pravo na svoj mir ako ima porodicu?