Kad sam shvatila da sam svima sve, a sebi više ništa

“Ma kako ne možeš doći?” viknula je mama kroz telefon, dok sam jednom rukom miješala grah, drugom tražila djetetovu trenerku, a muž iz dnevne dobacivao: “Jesi meni oprala onu plavu košulju?” U istom trenutku mi je stigla poruka od šefice: “Samo da pogledaš mail, minut ti treba.” Minut. Aha. Naravno. Jer ja sam očito žena-hobotnica, imam osam ruku, tri mozga i nula živaca. 😑

Stajala sam nasred kuhinje, bukvalno ukočena, i samo mi je došlo da sjednem na pod i plačem. Mama hoće da dođem kod nje jer joj dolaze gosti. Sestra neće da vodi svoju malu na rođendan pa pita mogu li ja. Muž se duri jer sam zaboravila kupiti pavlaku. Svekrva šalje glasovnu od dvije minute kako “žena drži kuću na svojim leđima”. Hvala, teta Maro, baš ste me prosvijetlili. 🙃

I znaš šta je najgore? Ja sam godinama na sve govorila: “Može, nema problema.” A problema k’o u priči. Samo sam ih gurala pod tepih dok nisam počela osjećati da mene više nigdje nema. Nisam znala kad sam zadnji put sjela da popijem kafu na miru, bez da me neko zove, treba, vuče, traži. Kao da sam postala servis. Ne osoba. Servis.

Taj dan sam pukla zbog totalne gluposti. Dijete me pitalo: “Mama, zašto si uvijek ljuta?” E to me zaboljelo više nego sve. Jer nisam ja ljuta na njega. Ja sam ljuta jer me nema. Jer sam se istopila u tuđim potrebama, tuđim planovima, tuđim hitnoćama. I onda ispadneš bezobrazna čim kažeš da ne možeš. Odmah si sebična. Odmah si “promijenila se”. Pa jesam, brate, promijenila sam se, jer ako nastavim ovako, završit ću ili na infuziji ili ću pobjeći u neku planinu s dvije koze i bez signala. 😅

Navečer sam sjela za sto i rekla mužu: “Ne mogu više ovako.” On me gleda i kaže: “Kako misliš?”

Kako mislim?! Pa lijepo. Mislim da nisam robot. Mislim da nisam jedina odrasla osoba u ovoj kući. Mislim da me boli glava svaki dan jer svi misle da ću ja sve. Mislim da kad kažem da sam umorna, to nije poziv na raspravu nego informacija.

On se prvo naljutio. Naravno. “Sad ispada da mi ništa ne radimo.” Nisam ni rekla da ništa ne radite. Rekla sam da ja više ne mogu sve. To su dvije različite stvari, al’ eto, kod nas na Balkanu čim žena postavi granicu, odmah revolucija. Kao da sam tražila da mi se potpiše Dejton broj 2, a ne da neko sam sebi ispegla košulju. 😬

Sutradan mama opet zove. Kaže: “Ti si se baš udaljila od porodice.” A meni knedla u grlu. Jer to je ta rečenica koja me uvijek slomi. Taj osjećaj krivice. Kao da sam loša kćerka, loša sestra, loša žena, loša majka ako ne trčim svima čim pucnu prstima.

Ali ovaj put sam udahnula i rekla: “Mama, volim te, ali danas ne mogu doći. Umorna sam i trebam odmor.” Muk. Onaj teški, balkanski muk, kad znaš da s druge strane lica otpadaju od šoka. Onda ona tiho: “Dobro… kako hoćeš.” Tim tonom od kojeg ti odmah proradi čir na želucu.

Prekinula sam i plakala. Majke mi, plakala sam kao kiša. Ne zato što sam pogriješila, nego zato što sam prvi put rekla istinu. I bilo me strah. Strah da će misliti da sam sebična. Da više nisam “ona dobra”. A koliko te ta dobrota košta, to niko ne pita.

Poslije par dana desilo se nešto čudno. Kuća nije propala. Muž je oprao suđe. Dijete je spremilo torbu uz moju malu pomoć. Mama se ipak snašla bez mene. Sestra je odvela svoju malu sama. Znači, pazi sad šoka — svijet se nije srušio kad ja nisam sve držala na ramenima. Ja sam se skoro srušila, al svijet nije. Ironija života. 😅

I tad sam shvatila koliko sam dugo živjela po tuđim očekivanjima, a svoje potrebe tretirala kao hir. Kao da nemam pravo da budem umorna. Kao da nemam pravo da kažem ne. Kao da vrijedim samo dok služim.

Neću lagati, još me pere grižnja savjesti. Još čujem u glavi ono: “Ma možeš ti to” i “Šta ti je teško”. Ali sad sebi sve češće kažem: “Mogu, ali ne moram.” I vjerujte, to mi zvuči kao pola terapije.

Nisam postala hladna. Nisam prestala voljeti svoje. Samo više neću sebe ostavljati zadnju na listi, k’o neku staru kesu iz Konzuma koju svi guraju nogom u ćošak. I iskreno, dosta je bilo.

Recite mi iskreno — kad briga za druge prestaje biti ljubav, a postane odricanje od samog sebe? Jesam li stvarno sebična ako sam napokon počela čuvati i sebe? ❤️