Kad sam rekla da više neću kuhati nedjeljni ručak za cijelu porodicu, svi su me gledali kao da sam izdala svoju kuću

“Znači, sad ti je teško skuhati ručak za svoje?” rekla je svekrva i spustila viljušku tako da su svi za stolom zašutjeli.

Ja sam stajala kod šporeta, još u pregači, mokrih ruku, i samo rekla: “Nije mi teško za moje. Teško mi je što se podrazumijeva da sam ja jedina koja to mora.”

To je bio početak svađe koja je visila u zraku godinama, samo sam je ja stalno gurala pod tepih.

Kod nas je nekako postalo normalno da se svake nedjelje svi skupe kod nas. Muž, ja, sin, kćerka kad dođe, svekrva, nekad djever sa svojima, nekad još neko usput. U početku mi nije smetalo. Djeca manja, kuća puna, galama, kafa poslije ručka, kolač, nekako ti bude drago. Ali djeca su odrasla, ja sam ostala ista ona koja od subote navečer misli šta fali iz frižidera, ujutro ide po hljeb, stavlja supu, meso, salatu, pa poslije pere, sklanja, briše, a ostali sjede, pričaju i pitaju ima li još soka.

Najgore je što nisam ništa govorila. Kad bih mužu rekla: “Hajde da nekad odemo negdje ili da svako donese nešto”, on bi odmahivao rukom. “Ma jednom sedmično, šta ti je. To je porodica.” A meni je to jednom sedmično gutalo i subotu i nedjelju i živce.

Prije mjesec dana sam završila u domu zdravlja zbog pritiska i iscrpljenosti. Doktorica me pitala spavam li, imam li stres. Ja se nasmijala i rekla: “Ko nema?” Dala mi terapiju i rekla da usporim. Došla sam kući, rekla mužu da ne mogu više ovako. On je rekao: “Dobro, odmori par dana.” Kao da se ja mogu odmoriti od života na par dana.

Prešutjela sam opet. To mi je greška. U meni se skupljalo, a izvana sam glumila da je sve normalno. Čak sam i kćerki rekla preko telefona: “Ma dobro sam, samo sam umorna.” A ona meni: “Mama, ti si umorna otkad znam za sebe.”

Ta nedjelja je bila kap koja je prelila. Svekrva je došla ranije i rekla s vrata: “Mogla si i pitu napraviti, znaš da je sin voli.” Nisam ni stigla kafu skuhati. Samo sam je pogledala i rekla: “Nisam mogla sve.” Ona je uzdahnula onako da svi čuju. Muž je sjedio i pravio se da ne čuje ništa.

Kad smo sjeli za sto, djever je rekao kroz šalu: “Snaha, danas nešto skromno.” Svi su se nasmijali, osim mene. Ja sam tad prvi put rekla: “Ako vam je skromno, sljedeći put vi napravite bolje.”

Muk.

Onda je svekrva rekla ono svoje, da mi je teško skuhati ručak za svoje. A meni je samo izašlo: “Teško mi je što se ovdje moj trud ne vidi dok god sve ide. Kad jednom ne ide, onda sam ja problem.”

Muž je tu rekao: “Nemoj sad praviti scenu pred svima.” To me dotuklo više nego sve ostalo. Jer nije njemu problem bio što sam ja mjesecima na ivici, nego što sam to rekla naglas.

Ja sam onda rekla nešto što možda nisam trebala baš tako: “Naravno da je scena. Dok šutim, dobra sam. Kad progovorim, kvarim porodični mir.”

Kćerka je spustila pribor i rekla: “Mama je u pravu.” Sin je šutio, gledao u sto. Poslije mi je rekao da mu je bilo neprijatno. Vjerujem da jeste. Bilo je i meni.

Ali onda je isplivalo nešto drugo. Svekrva je rekla da je ona cijeli život služila porodicu i da se nije žalila. Ja sam rekla: “I jeste li bili sretni?” Ona je šutjela par sekundi pa rekla: “To se nije pitalo.” E tu sam prvi put osjetila da ona mene ne napada samo zbog ručka. Nju vrijeđa što ja pokušavam odbiti nešto što ona nikad nije smjela odbiti.

Ni muž nije baš samo bezosjećajan, da budem poštena. Radi, vuče svoje brige, pomaže kad mu se kaže. Ali problem je što čeka da mu se kaže. A ja sam godinama očekivala da sam vidi. Nisam tražila jasno, nego sam se durila, šutjela, lupala tanjirima i mislila da je to dovoljno. Nije.

Poslije ručka, koji je na kraju ostao napola pojeden, rekla sam svima da od sljedeće nedjelje više nema okupljanja kod nas kako je bilo do sad. Može nekad, ali ne svake sedmice i ne da sve padne na mene. Ko hoće porodični ručak, nek se dogovorimo da svako donese nešto ili da se smjenjujemo.

Svekrva je rekla: “Nikad nisam mislila da ću ovo doživjeti.” Ja sam joj rekla: “Ja nisam mislila da ću dočekati da mi pozli da bi me iko ozbiljno shvatio.”

Muž se naljutio i tri dana skoro nije pričao sa mnom. Onda je došao i rekao: “Mogla si to drugačije.” Rekla sam: “Jesam. Dvadeset godina drugačije. Pa me niko nije čuo.” Nije imao šta da kaže.

Sad je prošlo nekoliko nedjelja. Jednu smo preskočili skroz. Jednu je kćerka donijela gotovo pečeno, sin salatu, muž postavio sto i poslije oprao suđe. Nije to sad neko čudo, ali meni je bilo skoro smiješno da gledam kako se svijet nije srušio zato što ja nisam od jutra na nogama.

Svekrva i dalje zna bocnuti. Kaže: “Danas žene sve nešto mjere.” Ja prešutim ili kažem: “Ne mjerim, samo više ne mogu preko sebe.” Nismo se potpuno smirile, ali bar više ne gutam sve.

Iskreno, najteže mi nije bilo reći ne njima, nego sebi priznati da sam i ja učestvovala u tome što sam postala nevidljiva. Navikla sam ih da mogu, pa sam se ljutila što očekuju. Sad pokušavam to mijenjati bez galame, iako je izgleda kod nas prvo moralo pući da bi se išta pomjerilo.

Je li stvarno čovjek mora doći do tačke pucanja da bi ga u vlastitoj kući počeli ozbiljno shvatati, ili sam ja trebala sve ovo riješiti mnogo ranije i mirnije?