Kad sam prvi put rekla „ne“, u kući je nastala tišina koju još osjećam
„Znači, ti nećeš?“ muž me pitao onim tihim glasom koji je kod njega gori od vikanja.
Stajala sam kraj sudopera, ruke mokre, a u dnevnoj je svekrva već obukla jaknu jer je očekivala da je ja vozim na kontrolu. Kćerka mi je iz sobe dobacila da joj sutra trebam rano ustati zbog nekih papira za fakultet, a sin je preko poruke poslao da mu operem onu finu košulju jer ide negdje navečer. U tom trenutku sam samo rekla:
„Ne mogu.“
Nije to bilo ono filmsko, da sam se ja nešto oslobodila pa svi zanijemili. Više je bilo ono neugodno, kao kad nestane struje usred ručka. Svi su me pogledali kao da sam rekla nešto nenormalno.
Istina je da to „ne mogu“ nije došlo niotkud. Zadnjih nekoliko godina kao da sam postala servis. Ustanem prva, legnem zadnja, na poslu odradim svoje, usput kupim, skuham, zovem doktore, čekam nalaze, nosim svekrvu na preglede, pazim da otac ne zaboravi terapiju, slušam kćerku kad je hvata panika oko ispita, posuđujem sinu kad „zapne do plate“, i još se podrazumijeva da ću za nedjelju složiti ručak jer „ko će ako nećeš ti“.
Niko me nije puškom tjerao, da se razumijemo. I ja sam kriva jer sam navikla sve da presiječem sama. Ako neko nešto zaboravi, ja uskočim. Ako neko kasni, ja zovem. Ako treba nešto odnijeti, donijeti, sačekati majstora, otići u opštinu, u dom zdravlja, u apoteku, nekako se podrazumijevalo da ću ja. U početku sam mislila: hajde, sad je takva faza. Onda sam shvatila da faza traje godinama.
Prije deset dana sam se srušila na poslu. Nije sad da sam pala mrtva, nego mi se zamantalo, pritisak haos, doktorica rekla iscrpljenost, stres, da usporim. Donijela sam nalaz kući, stavila ga na sto. Muž je pogledao i rekao: „Pa dobro, odmaraj vikend.“ Svekrva je rekla: „Svi smo mi umorni.“ Kćerka me zagrlila, ali je za pola sata opet pitala jesam li joj ispeglala onu košulju. Sin je samo rekao: „Nisam znao da je toliko ozbiljno“, pa me sutradan opet pitao imam li da mu posudim.
To me više zaboljelo nego sam nalaz.
A onda je došao taj dan sa kontrolom. Svekrva je tri dana pričala da ne može sama, muž je rekao da on nikako ne može s posla, iako realno radi blizu bolnice. Ja sam imala slobodno samo na papiru, jer sam već taj dan trebala ići s ocem po neke nalaze i svratiti do mame koja slabo izlazi otkad je operisala kuk. Kad sam rekla „ne mogu“, muž je spustio šolju i rekao:
„Stvarno ne znam šta se s tobom dešava u zadnje vrijeme.“
Tu sam pukla.
„Sa mnom se dešava to da više ne mogu biti svima pri ruci svaki minut.“
On je odmahnuo glavom. „Pretjeruješ. Niko ne traži ne znam šta.“
„Niko ne traži ne znam šta? Je li iko od vas ikad sjeo i rekao: hajde da vidimo šta ona sve radi?“
Svekrva je na to rekla: „Ako ti je teško, reci, ne moraš ovako.“
E to me dodatno iznerviralo jer sam govorila. Samo ne dovoljno glasno. Govorila sam kroz umor, kroz šutnju, kroz to što zaspim sjedeći. Ali pošto nisam pravila scenu, nikom nije zvučalo ozbiljno.
Muž je onda rekao nešto što me baš presjeklo: „Pa i ti sve držiš pod kontrolom. Kad god ja nešto uradim, ti poslije prepraviš.“
I bio je donekle u pravu. Koliko puta sam rekla da niko ništa ne radi kako treba, pa ja poslije presložim, operem ponovo, nazovem opet, provjerim. Lakše mi je bilo sve sama nego pustiti da ne bude po mom. Samo što sam s vremenom postala ogorčena jer svi očekuju da ću sve sama.
Tu se uključila i kćerka iz sobe: „Mama, ali ti nikad ne kažeš jasno šta ti treba, samo se naljutiš.“
To me pogodilo jer je i to istina. Ja sam čekala da se oni sami sjete. Da vide. Da primijete. Kao da će neko jednog dana ustati i reći: sjedi ti, mi ćemo. A ljudi se naviknu na ono što im stalno daješ.
Na kraju je muž odvezao svekrvu, ljut kao ris. Vratio se navečer i nismo pričali skoro ništa. Sutradan mi je rekao: „Nisam znao da ti to tako nosiš.“ Ja sam njemu rekla: „Nisi znao jer ti je odgovaralo da ne znaš.“ On se uvrijedio, ali nije ni to bilo skroz neistinito.
Poslije smo prvi put sjeli i napisali na papir ko šta radi. Zvuči glupo, ali drugačije nije išlo. Sin nek sam pere svoje i nek ne računa da je banka otvorena kad njemu padne na pamet. Kćerka nek sama ide po dio svojih papira gdje može. Muž nek preuzme svoju majku oko pregleda bar pola puta, a ne da meni javlja termin kao naredbu. Ja sam rekla i da nedjeljni ručak neće više biti obaveza svake sedmice ako sam mrtva umorna. Ako kome smeta, ima i pekara i dostava i dvije ruke.
Nije sad odjednom sve idealno. Ima durenja, ima pasivne agresije, ima onog: „Ma pusti, ja ću sam“, da se ja osjećam krivom. I osjećam se, neću lagati. Cijeli život te uče da trpiš, da držiš kuću, da ne praviš problem. Kad prvi put staneš, ispadne da si ti problem.
Ali iskreno, mene je više prepalo to koliko sam se bila izgubila. Kao da sam svima bila korisna, a sebi nevidljiva. I možda je najveći problem što sam i sama učestvovala u tome.
Sad pokušavam drugačije, pa kako bude. Zanima me stvarno, jesam li prekasno postavila granice ili sam trebala i ranije, makar se svi ljutili? Kad po vama pomaganje porodici prestane biti normalno i postane uništavanje samog sebe?