Kad sam otvorila staru fasciklu, shvatila sam da naš brak možda nije bio ono što sam mislila svih ovih godina 💔📂
“Šta je ovo?” pitala sam ga čim je ušao u kuhinju, a fasciklu sam držala u ruci toliko jako da su mi prsti pobijelili.
Spustio je kese iz prodavnice i samo me pogledao. “Opet kopaš po papirima?”
“Ne kopam. Tražila sam one nalaze od mame za kontrolu i našla ugovor. Ugovor koji nikad prije nisam vidjela.”
Nije odmah prišao. Samo je sjeo za sto kao da sam ga pitala koliko je sati.
“Znaš ti dobro koji ugovor”, rekla sam. “Za garsonjeru. Prije osam godina.”
Tu je prvi put spustio pogled.
Mi smo u braku dvadeset i šest godina. Nismo živjeli savršeno, daleko od toga, ali živjeli smo kao većina svijeta oko nas. Plata do plate, jedno dijete na fakultetu, drugo sezonski radi pa stane pa krene, moja mama bolesna, njegov otac pred kraj života tražio tuđu njegu, krediti, popravke po stanu, pozajmice koje se vraćaju po malo. Nismo išli po restoranima ni putovali nešto, ali sam vjerovala da smo tim. Da ako nemamo para, nemamo zajedno. Ako se krpimo, krpimo se zajedno.
A onda saznam da je on prije osam godina kupio malu garsonjeru na drugom kraju grada. Ne na naše ime. Ne na zajedničko. Na svoje ime.
“Odakle ti pare?” to mi je prvo izašlo.
“Radio sam sa strane. Posuđivao. Vraćao.”
“I ništa mi nisi rekao? Osam godina?”
“Nisam znao kako da kažem.”
Tu sam pukla.
“Nisi znao kako da kažeš da imaš stan? Jesi li ti normalan? Ja ovdje brojim svaku marku, svaki euro, kako god hoćeš, gledam da mami kupim lijekove, odgađamo zamjenu prozora, sin govori da ne može više podstanarski, a ti kriješ stan?”
On je šutio, a ta njegova šutnja me uvijek najviše izluđivala. Ne viče, ne brani se, samo pusti da ja gorim.
Poslije je rekao: “Nije bilo za mene.”
Ja sam se nasmijala, onako kako se čovjek nasmije kad više ne zna je li poludio.
“Nego za koga?”
Rekao je: “Za kćerku.”
I tu sam stala.
Naša kćerka je prije deset godina otišla od kuće posvađana sa mnom. Ne totalno prekinula kontakt, ali dovoljno da ništa više nije bilo isto. Ja sam bila tvrda, priznam. Miješala sam se gdje nisam trebala. Govorila sam joj s kim da bude, kad da se vrati, kako da živi. Kad je ostala trudna bez stalnog posla, rekla sam joj svašta iz straha, ali ružno zvuči i danas kad se sjetim. Ona je to zapamtila. Oprostila nešto, ali ne sve.
On je s njom ostao bliži nego ja. Viđao unuka, nosio kese, popravljao po stanu gdje je bila podstanar. Meni bi rekao samo dio. Ja sam se pravila da me ne zanima, a istina je da me boljelo.
“Kupio si stan za nju, a meni nisi rekao?” pitala sam tiše.
“Jer bih ti rekla da ne može. Da prvo moramo ovo, prvo ono. I bila bi u pravu. Ali ja sam gledao kako se seli svake godine, s djetetom, s kesama, moli gazde da sačekaju kiriju. Nisam mogao više gledati.”
“A ja? Ja sam ti ko? Cimerka?”
“Nisi. Ali s tobom se o tome nije moglo pričati.”
To me zaboljelo jer je bilo pola istine. A pola istine nekad više peče od laži. Ja jesam bila teška kad je kćerka u pitanju. Sve sam vodila kroz uvredu i ponos. Ako ona ne zove mene, neću ni ja nju. Ako joj ja nisam valjala, nek vidi sama. Tako sam se držala godinama, a u sebi svaki dan gledala njen profil, čekala poruku, raspitivala se preko sestre.
Ali opet, šta god da sam ja bila, kako sakriješ takvu stvar od žene s kojom spavaš dvadeset i šest godina?
Pitala sam ga direktno ono najgore: “Je li bila druga žena?”
Digao je glavu i prvi put se naljutio. “Nije. I nemoj to da mi lijepiš kad znaš da nije.”
“Pa šta da mislim? Tajni stan, tajni papiri, tajni odlasci?”
“Odlasci nisu bili tajni. Govorio sam da idem kod naše kćerke. Samo ti nisi htjela slušati do kraja.”
Istina, znala sam često prekinuti razgovor čim bih čula njeno ime. Kao da ću time manje osjećati.
Poslije sam nazvala kćerku. Ruke su mi se tresle. Javila se nakon par zvona.
“Jesi znala za stan?”
Šutjela je par sekundi pa rekla: “Jesam. Ali nije moj. Tata je rekao da će biti kad stane na noge sve kako treba. Nisam htjela da ti kažem jer sam znala da ćeš misliti najgore.”
“I mislila si da je normalno da ja to saznam iz fascikle?”
“Nije normalno”, rekla je. “Kao što nije bilo normalno ni kad si mi rekla da sam sama sebi kriva za sve. Sjećaš se?”
Sjećala sam se. Nažalost.
Nakon toga tri dana smo hodali po stanu kao stranci. On u dnevnoj, ja u spavaćoj. Sin je osjetio da nešto nije u redu pa me pitao: “Je l’ opet oko seke?” Samo sam rekla da jeste i da pusti.
Četvrti dan sam sjela s mužem za sto i rekla: “Ne znam šta me više boli. To što si uradio iza leđa ili to što dio mene razumije zašto si to uradio.”
On je dugo šutio pa rekao: “Nisam htio da te izdam. Htio sam da jednom nekome olakšam život bez rasprave. A ispalo je gore.”
Rekla sam mu: “Ispalo je tako da sad ne znam šta je još prešućeno. Kad jednom sakriješ ovako veliku stvar, sve drugo postane sumnjivo.”
Nije imao šta na to.
Još nismo riješili ništa do kraja. Nismo se ni razveli, nismo ni prešli preko ovoga. Pričam opet s kćerkom, oprezno, kao po ledu. S mužem funkcionišem, ali nije isto kad ti se jednom poljulja ono osnovno. Najgore je što ovo nije crno-bijelo. On jeste slagao šutnjom. Ja jesam godinama gurala dijete od sebe svojim tvrdoglavim jezikom. I sad svi živimo posljedice.
Ne znam je li gora istina koja zaboli ili laž koja te godinama uspavljuje. Ja sam mislila da bih uvijek izabrala istinu, a sad kad je došla, nisam više sigurna. Šta biste vi uradili na mom mjestu?