Kad su mi rekli da prodaju kuću, a mene niko ništa nije pitao
“Ma nemoj sad praviti scenu, Selma, samo pričamo”, rekao je moj brat Amar, a već je stajao nasred dnevne sobe i mjerkao zidove k’o da je agent za nekretnine, a ne čovjek koji je tu odrastao sa mnom. Mama sjedi za stolom, šuti, vrti rub stolnjaka, a meni srce lupa toliko da sam mislila da će komšinica Zlata opet doći i pitati jel’ se neko svađa ili je utakmica.
“Kako misliš samo pričate?” gledam u njih dvoje, pa u onu vitrinu što je babo pravio svojim rukama. “Pričate o tome da prodate kuću? Našu kuću? A mene niko ništa nije pitao?”
Amar uzdahnu onako nervozno, kao da sam ja problem, naravno. “Selma, budi realna. Kuća je velika, stara, troši se, krov prokišnjava, grijanje katastrofa, režije deru. Mama ne može više sama. Treba prodati, uzeti manji stan i riješiti se muke. Nije ovo film pa da živimo od emocija.”
E, kad mi neko kaže “budi realna”, odmah mi tlak ode u plafon. Kao da su emocije neka sramota, kao da sam ja luda jer mi nije svejedno što hoće prodati jedino mjesto gdje sam se ikad osjećala sigurno. Tu sam plakala nakon prvog prekida, tu me mama pokrivala kad imam temperaturu, tu sam s babom pila kafu na stepenicama i slušala njegove priče. Tu sam se uvijek mogla vratiti kad me život ošamari, a ošamario me, vala, više puta nego što sam spremna priznati na Facebooku 😂
Mama tiho kaže: “Kćeri, nije da nismo htjeli reći… samo smo čekali pravi trenutak.”
“Koji pravi trenutak, mama? Kad dođe čovjek da slika oglas?”
Tišina. Ona najgora. Ona kad svi znaju da si u pravu, ali im je lakše da te proglase dramatičnom.
Amar se nasloni na vrata i kaže: “A šta ti nudiš kao rješenje? Da mama ostane ovdje sama zbog tvojih uspomena?”
Uf. Kad je to rekao, kao nož. Jer baš tu me pogodio gdje najviše boli. Nisam znala jesam li sebična ili samo očajna. Ja živim kao podstanar, krpam kraj s krajem, radim, vrtim se, glumim neku samostalnu, jaku ženu, a u glavi mi je uvijek bilo: ako sve pukne, postoji kuća. Postoji dom. Postoji mjesto gdje nisam višak. I sad odjednom ispada da ni to više ne postoji.
“Ne radi se o zidovima”, rekla sam, ali glas mi je pukao, baš jadno. “Radi se o tome da ste odlučili bez mene. Kao da sam nebitna. Kao da sam gost ovdje, a ne dijete ove kuće.”
Mama je tad počela plakati. Naravno. I onda automatski ja osjetim krivicu, jer kod nas ti ne možeš ni biti povrijeđen kako treba, odmah se osjećaš k’o zadnji neprijatelj porodice. Priđe meni i kaže: “Nisi nebitna, dušo. Samo sam umorna. Sve me podsjeća na babu. I ova kuća me i čuva i guši u isto vrijeme.”
E to me slomilo.
Jer sam prvi put skontala da ono što je meni utočište, njoj je teret. Meni je ova kuća zadnja linija odbrane od svijeta, a njoj svaki ćošak vrišti uspomenom. Ja se ovdje osjećam manje usamljeno, a ona možda baš više.
Sjela sam na kauč, onaj što škripi već deset godina i nikom ne pada na pamet da ga baci jer “još može poslužiti” — klasika Balkan 😅 — i samo rekla: “Dobro. Ali zašto ste me izbacili iz odluke?”
Amar je spustio ton. “Nismo te izbacili. Samo smo znali da ćeš se vezati za emocije i otežati sve.”
“Znači jesam problem. Super. Hvala lijepo.”
“Nisi problem, nego…” zastao je, “…tebi ova kuća znači sigurnost. Znam. Ali ne može mama nositi taj teret da bi se ti osjećala mirno.”
I mrzim što me to zaboljelo jer je djelimično istina. Najgore su te istine koje ne želiš čuti. One bezobrazne, gole, nikakvu šminku nemaju.
Poslije smo satima pričali. Prvi put bez foliranja. Rekla sam im da me nije strah samo prodaje, nego toga da više nigdje neću pripadati. Da ću postati ona osoba kojoj svi kažu “ma snaći ćeš se ti”, a iznutra se raspada. Mama je rekla da ne prodaje nas, nego pokušava sebi olakšati zadnje godine. Amar je rekao da ne želi biti hladan, samo praktičan. A ja sam rekla da mi je dosta toga da se sve što osjećam naziva dramatikom.
Na kraju smo se dogovorili da se kuća još ne stavlja odmah na prodaju. Da zajedno pogledamo opcije, možda sprat izdati, možda urediti prizemlje za mamu, možda stan uzeti kasnije. Ne znam. Nije bajka, nije ni konačno rješenje. Više je ono naše balkansko: “hajde da prvo popijemo kafu pa ćemo vidjeti” ☕
Ali kad sam krenula kući, stala sam na kapiji i okrenula se. Svjetlo u hodniku je gorjelo, isto kao kad sam bila mala, i prvi put sam osjetila da dom možda nije nešto što ti drugi moraju sačuvati, nego nešto što moraš naučiti nositi u sebi. A opet… lako je to napisati, teže preživjeti.
Je li čovjek sebičan ako čuva svoje granice i svoj mir, ili je budala ako se stalno žrtvuje da drugima bude lakše?
Biste li vi pustili ono što vas je cijeli život držalo na okupu?