Kad me nazvao čovjek koji me izbacio iz kuće, nisam znala da li da spustim slušalicu ili da opet pogazim sebe

“Ako imaš imalo obraza, doći ćeš. Ne mogu sam.” To mi je rekao otac nakon skoro osam godina da me nije nazvao kako treba.

Stajala sam u kuhinji, držala telefon i tresla se. Muž me gledao i samo pitao: “Šta je sad?”

Rekla sam: “On je u bolnici. Kaže da ga sutra puštaju, a nema ko da ga primi kući.”

Muž je šutio par sekundi pa rekao: “A kad si ti izašla iz bolnice, ko je tebe primio?”

E to me presjeklo.

Prije devet godina sam se vratila kod roditelja na par mjeseci. Brak mi je tada već bio pred pucanjem, ostala sam bez posla, a imala sam i zdravstveni problem zbog kojeg nisam mogla normalno ni ustati iz kreveta. Mama je tad još bila živa, tiha žena, uvijek između mene i njega. Govorila mi je: “Samo ti lezi, oporavi se.” A on je hodao po stanu i gunđao da nisam više dijete, da ne može on izdržavati “tuđu nesposobnost”.

Jedno jutro je samo rekao: “Ili se vraćaj mužu ili idi gdje znaš. Ovdje nećeš ležati do zime.” Mama je plakala, ja sam šutjela. Nisam ni tada bila bez krivice. Jesam se vratila bez plana. Jesam očekivala da će me neko nositi dok se sastavim. Nisam htjela čuti ni savjet ni kritiku, samo sam legla u svoju muku i čekala da me svi razumiju. Ali to što je on uradio ne mogu zaboraviti. Izašla sam sa dvije kese stvari kod sestrične, pa podstanarski, pa sezona, pa opet drugi posao. Nekako sam se sastavila. S mužem sam se kasnije pomirila, polako, preko djece, računa i života. Nije ni to bila filmska priča, ali ostali smo zajedno.

Mama je umrla prije četiri godine. Na sahrani me otac jedva pogledao. Poslije toga smo se čuli samo oko papira, grobnog mjesta i jednog dijela zemlje na selu koji je odmah htio prepisati bratu. Tu sam i ja napravila haos. Nisam pričala normalno, nego sam planula. Rekla sam mu svašta pred rodbinom. Brat se uvrijedio, sestra se sklonila, i od tad je sve ostalo na hladnom pozdravu ako se sretnemo.

I sad mene zove.

Pitala sam ga: “A gdje je brat?”

Kaže: “Radi vani, ne može doći.”

“Sestra?”

“Ima svoju kuću i obaveze.”

“Pa komšinica, rodbina, neko?”

On se naljutio: “Nemoj me sad ispitivati kao dijete. Trebam nekog da me izvede i uvede, da ode po lijekove i da bude tu par dana.”

Rekla sam: “Mene si znao otjerati kad nisam mogla stajati na nogama.”

Na to je šutio. Onda tiho rekao: “Znam.”

Prvi put u životu nisam čula inat u njegovom glasu.

Tu noć nisam spavala. U meni sve kuva. Jedan dio mene je govorio: neka sad vidi kako je kad nemaš kud. Drugi dio je gledao mamu pred kraj života, kako me vuče za rukav i šapuće: “Nemoj ostati zavađena s njim ako ja odem.” Ja sam joj tad obećala, a nisam održala.

Ujutro sam otišla u bolnicu. Kad sam ušla, jedva sam ga prepoznala. Smanjio se čovjek. Onaj što je nekad udarao šakom od sto i vikao da se kuća mora slušati, sad sjedi na rubu kreveta i čeka da mu neko zaveže pertle.

Rekao je: “Nisam te zvao da se mirimo. Zvao sam jer nemam koga.”

Ja sam rekla: “Dobro. Ni ja nisam došla jer sam zaboravila.”

Putem do stana skoro nismo pričali. Penjanje na drugi sprat bez lifta trajalo je kao cijeli dan. U stanu hladno, frižider poluprazan, sudovi stoje. Vidjela sam odmah da je lagao kad je govorio da se snalazi. Nije se snalazio nikako.

Prva tri dana sam mu kuhala, čistila, zvala dom zdravlja, išla po recepte i slušala kako mu ništa nije po volji. Jednom je rekao: “Nemoj tu šerpu, mama je u njoj kuhala sarmu.” Tu sam pukla.

Rekla sam: “Nemoj mene miješati s mamom. Kad je ona bila živa, imao si i ženu i kćerku. Sad nemaš ni jednu uz sebe, pa razmisli zašto.”

On je spustio glavu i rekao: “Znam i to.”

Poslije mi je, onako između dvije rečenice, rekao nešto što nisam znala. Kad sam se ja vratila bolesna kući, on je već bio u dugovima koje je krio od svih. Mama je dizala kredit da zatvori njegove rupe, brat je tad već spremao odlazak vani, a on je paničio da će izgubiti stan. Nije me izbacio samo iz okrutnosti, nego i iz straha da će još jedno odraslo dijete ostati na njihovim leđima. Nije to opravdanje, ali mi je prvi put pokazalo da iza njegove grubosti nije bila samo hladnoća nego i sram koji nikad nije znao reći normalno.

Ja sam mu onda priznala i svoje. Da nisam bila samo jadna i ostavljena. Da sam tih mjeseci odbijala svaku pomoć koja nije bila baš onakva kakvu sam htjela. Da sam bila teška, uvrijeđena, puna sebe u toj nesreći. Rekao je: “Jesi.” I prvi put smo se oboje skoro nasmijali.

Ali nije ovo nikakvo veliko pomirenje. Kad sam četvrti dan rekla da ne mogu više ostati jer imam svoj stan, muža, ručak, posao i svoje obaveze, odmah je pitao: “A ko će meni?”

Rekla sam: “Ja ću dolaziti, ali neću se useliti i neću opet sve ostaviti. Možemo organizovati patronažu, komšinicu za nabavku, sestru za vikend, brata nek šalje novac ako već ne može doći. Ali ja sama neću nositi sve.”

Nije mu bilo pravo. Vidjela sam. Navikao je ili da komanduje ili da ostane sam. Ovo između ne zna primiti. Ali pristao je.

Sad već tri sedmice vrtim između svog života i njegovog stana. Sestra se malo uključila kad je vidjela da stvarno neću sama. Brat zove češće nego prije, valjda ga grize savjest. Otac i ja i dalje ne pričamo o svemu. Nekad mi kaže “hvala”, nekad opet ubode gdje zna da boli. A ja svaki put izađem od njega sa knedlom u grlu, jer nisam sigurna da li radim ispravnu stvar ili samo opet učim da trpim.

Iskreno, nisam mu oprostila. Ali nisam mogla ni da ga ostavim da sjedi sam, slab, bez ikog. Možda to nije oprost, možda je samo granica koju tek učim postaviti a da ne postanem kao on.

Šta vi mislite, da li prošla surovost prestaje važiti kad nekome stvarno zatreba pomoć, ili čovjek ima pravo da se okrene i ode?