Kad sam shvatila da sam svima bila važna samo dok sam šutjela
“Ti stvarno misliš da se sve vrti oko tebe?” viknula je moja sestrična Ivana preko cijelog dnevnog, dok je tetka Mara samo uzdahnula ono njeno poznato: “Joj, nemojte sad za stolom…” A ja stojim s tacnom, francuska salata mi se skoro prevrnula, ruke mi drhte, a u glavi samo jedna misao: je l’ moguće da sam opet ja problem? Opet. Naravno. Klasika, jel. 🙃
Sve je krenulo zbog gluposti, kao i uvijek. Djedin rođendan, cijela familija na okupu, sarma, pečenje, kolači, djeca trče, netko viče da fali kruha, netko traži daljinski, standardni balkanski cirkus. Ja sam došla ranije da pomognem. Iskreno, došla sam i zato što sam htjela osjećati da negdje pripadam. Da nisam samo ona koja “dobro dođe kad treba nešto odraditi”.
Zadnjih godinu dana sam se baš lomila. Otkad sam dala otkaz u jednoj firmi gdje su me gazili ko otirač, nekako sam bila… ne znam… tanja iznutra. Nije stvar para, nego ono kad ti treba da te netko vidi, da kaže: “Bravo, izdržala si, sjedi malo, evo kafa.” Ali kod nas ako ne kukaš glasno, kao da ti ništa nije teško.
I tako ja perem suđe, režem kolač, nosim sokove, pazim na malu Lanu da Marina može sjesti pet minuta, a usput slušam kako svi hvale mog brata Marka jer je “stvarno zauzet, čovjek radi, ima obaveze”. A ja? Ja kao nemam? Samo zato što nemam muža, dvoje djece i kredit u švicarcima da se računam kao ozbiljna osoba? Ma hajde molim te.
U jednom trenutku djed me pita pred svima: “A ti, Majo, kako ide tebi? Jesi našla išta stalno ili još tražiš?” On nije to rekao zlobno, znam. Ali ono “još tražiš” me presjeklo. Prije nego što sam išta rekla, ujna Vesna dobaci kroz smijeh: “Ma ona ti ima vremena, neka pomogne materi oko svega.” Svi se nasmijali. Svi. Čak i oni koji inače glume neku finu podršku.
Ja sam se samo ukočila. Doslovno sam osjetila kako mi lice gori. I onda sam, prvi put valjda u životu, spustila tacnu i rekla: “Zanimljivo kako svi mislite da imam vremena samo zato što moj život ne izgleda kao vaš.” Muk. Onaj težak, neugodan, da čuješ vilicu kako padne.
Marko odmah: “Ajde ne dramatiziraj, nitko to nije tako mislio.” E to me dotuklo. Ta rečenica. Kad te zaboli, a netko ti još objasni da te ne bi trebalo boljeti. To me uvijek najviše razvali. Rekla sam mu: “Naravno da nisi tako mislio, jer nikad ne moraš misliti kako je meni. Uvijek se nekako podrazumijeva da ću ja uskočiti. Da ću ja razumjeti. Da ću ja šutjeti.”
Mama je šapnula: “Majo, nemoj sad…” A meni došlo da se nasmijem i plačem u isto vrijeme. Kad je ikad dobro vrijeme? Kad svi odu kući? Kad opet ostanem sama prati čaše? Kad opet slušam kako sam “osjetljiva”?
Onda je Ivana planula i rekla da nisam fer jer “obitelj je obitelj” i da se svi žrtvujemo. Rekla sam joj: “Nije problem pomoć. Problem je što me se sjetite samo kad treba nositi, čistiti, pričuvati, razumjeti, prešutjeti. A kad meni treba da me netko pita jesam li dobro, onda muk. Kao da sam inventar.” Znam da je grubo zvučalo, ali majke mi, to je izašlo iz mene samo od sebe.
Najgore je što sam tad već imala suze u očima, a to mrzim. Odmah ispadneš ili slaba ili luda. Tetka Mara me povukla u kuhinju i tiho rekla: “Znaš, ljudi nekad najviše iskorištavaju onoga tko najmanje traži.” I tu sam se raspala. Baš ono, ružno. Ne filmski. Nego šmrc, razmazana maskara, tražim maramicu među računima i gumicama za tegle. 😅💔
Kasnije mi je mama došla i rekla nešto što me još više zaboljelo: “Nije da te ne volimo, nego smo navikli da si jaka.” E pa to je to. To famozno “jaka si”. Kod nas to često znači: možeš izdržati još malo nepravde, je l’ tako?
Cijelu noć nisam spavala. Vrtila sam po glavi sve situacije kad sam bila tu za svakoga. Kad sam čuvala djecu, posuđivala novac, slušala razvode, tješila nakon otkaza, sjedila po bolnicama, išla na sprovode, rođendane, krizme, sve. I ne radim ja to da mi neko diže spomenik. Ali valjda je normalno da jednom poželiš da te netko zagrli bez razloga i kaže: “Vidimo te. Važna si. Nisi višak.”
Sutradan mi je Marko poslao poruku: “Ako sam te povrijedio, oprosti. Samo mislim da i ti moraš shvatiti da svi nosimo nešto.” Gledala sam tu poruku deset minuta. Jer znam da je u pravu. Svi nosimo nešto. Ali nije poanta u tome tko nosi više. Poanta je da ne ostavimo jedni druge da se osjećamo kao zadnja rupa na svirali.
Odgovorila sam mu tek navečer: “Znam. Samo sam umorna od toga da budem lojalna svima, a da se pritom osjećam nevidljivo.” Nije odmah odgovorio. I evo, već tri dana tišina. Ona teška, porodična tišina, gora od svađe. Kao kad svi čekaju da se stvari same gurnu pod tepih, pa sutra opet kafa i pita kao da ništa nije bilo. Balkanska olimpijska disciplina. 🙃
Iskreno, ne znam jesam li pretjerala ili sam samo jednom rekla istinu naglas. Ne znam ni može li čovjek ostati odan onome odakle je krenuo, a da pritom ne izda sebe.
Je l’ stvarno tražim previše ako želim da me moja porodica ne voli samo kad sam korisna? I može li se oprostiti ljudima koji te vole, ali te nikad stvarno ne vide?