Kad sam rekla da više neću kuhati svake nedjelje za sve, u mojoj kući je nastala tišina koja je boljela više od bilo kakve svađe
“Ako ti je teško napraviti ručak jednom sedmično, reci odmah da više ne računamo na tebe”, rekao je muž pred sinom i kćerkom, kao da pričamo o nekoj komšinici, a ne o meni koja sam 22 godine dizala tu istu nedjelju na noge.
Nisam ni vikala. Samo sam spustila kutlaču i rekla: “Neću više svake nedjelje. Ne mogu i neću. Ako hoćete da se okupimo, možemo i drugačije. Nekad donesite vi, nekad naručimo, nekad dođite samo na kafu.”
Tišina. Ona teška, kad svi gledaju, a niko neće prvi da kaže ono što misli.
Kćerka je prva promrmljala: “Mama, pa to je kod nas uvijek tako bilo.”
Sin je samo gledao u telefon, ali sam vidjela po licu da mu je neprijatno. Muž je odmahnuo rukom: “Dobro, jasno je meni. Dosadilo ti je sve što ima veze s nama.”
E to me presjeklo. Jer nije dosadilo meni njih. Dosadilo mi je da se podrazumijevam.
Godinama je izgledalo kao da je nedjeljni ručak nešto što se samo stvori. Niko nije vidio subotu navečer kad pravim spisak, ni jutro kad idem po meso, ni to da prva ustajem, zadnja sjednem i na kraju opet ja perem suđe dok oni pričaju i smiju se. Ako se jednom ne nasmijem dovoljno, pitaju jesam li nervozna. Ako nešto zaboravim, kažu: “Nema veze”, ali onim tonom da ipak ima veze.
Znam da će neko reći pa što nisi ranije pričala. Jesam, ali onako usput, kroz šalu, kroz umor, nikad pravo. I to je moja greška. Mislila sam, valjda će vidjeti. Nisu vidjeli.
Pravi problem nije ni ručak. Pravi problem je što se kod nas sve nekako zalijepi za mene. Kad je svekrva išla po nalaze, ja sam vodila. Kad je trebalo očistiti stari stan od muževljevog oca, ja sam uzela godišnji. Kad je sin selio, ja sam pakovala kutije. Kad je kćerka dobila dijete, ja sam prva trčala poslije posla. I nisam to radila jer me neko pištoljem tjerao, nego jer sam osjećala da tako treba. Samo što se to “treba” pretvorilo u to da mene više niko ništa ni ne pita, nego se podrazumijeva.
Prije dvije sedmice sam prvi put planirala nešto svoje za nedjelju. Ništa posebno, kafa s bivšom kolegicom koju nisam vidjela godinama i malo šetnje uz more. Odmah sam rekla u kući da me nema do popodne. Muž je pitao: “A ručak?” Ja kažem: “Ne znam, snađite se jednom.”
On se nasmijao, ali onako kiselo: “Lako je tebi reći snađite se.”
Tad sam prvi put pomislila, pa kako lako meni? Zašto je meni lako da mislim za sve, a njima teško jednom bez mene?
Kad sam se vratila, u kuhinji haos. Sudovi, mrvice, lonac zagorio. I opet sam ja, budala, počela spremati. Kćerka je rekla: “Pusti, mama, mi ćemo.” Ali ono “mi ćemo” kod nas često znači da ja sačekam pola sata pa ipak uradim sama. I uradila sam. Poslije sam bila ljuta i na njih i na sebe.
Onda je prošle nedjelje muž pozvao i brata na ručak, a da mene nije ni pitao. Saznala sam u subotu navečer. Kažem: “Zašto mene ne pitaš kad već ja sve pravim?” On kaže: “Pa šta ima da pitam za ručak u vlastitoj kući?” Ja sam njega gledala i nisam mogla vjerovati. Rekla sam: “Zato što i ja živim u toj kući. I zato što nisam kuharica.”
Tu je krenulo. On je rekao da pravim problem gdje ga nema. Ja sam rekla da problem postoji godinama, samo njemu nije smetao jer ga nije nosio. Sin je rekao: “Hajde, nemojte sad pred svima.” Kćerka je pokušala smiriti: “Mama, možda si samo umorna.” A meni je od te rečenice došlo da plačem. Jer kad žena godinama govori da joj je dosta, svi kažu da je umorna, osjetljiva ili u nekoj fazi. Kao da ne može jednostavno biti ozbiljna.
Ali evo gdje ni ja nisam čista. Prije par mjeseci sam kćerki prigovorila da malo dolazi samo kad nešto treba. Ona je meni rekla: “Mama, kad god dođem, ti meni ne daš ništa da uradim kako ja hoću. Ili iza mene popravljaš ili govoriš da nije to to.” I bila je u pravu. Ja stalno kukam da sam sama, a kad neko i uradi nešto, meni smeta što nije po mom. Valjda sam se toliko navikla da držim sve konce da više ni ne znam pustiti.
Sin mi je isto jednom rekao: “Mama, ti sve uradiš unaprijed pa poslije kažeš da niko ne pomaže.” I to me zaboljelo jer je i to djelimično tačno. Meni je bilo brže da sama nego da čekam druge. A sad sam došla do toga da su se svi naučili da će biti gotovo i bez njih.
Poslije one svađe muž mi tri dana skoro nije pričao. Onda je sinoć rekao: “Nije meni problem napraviti nešto ili naručiti. Problem mi je što imam osjećaj da sad ispada da smo te svi iskorištavali, a nije baš tako.”
Ja sam mu rekla: “Niste me iskorištavali planski. Ali jeste se navikli. I ja sam vas naučila da se naviknete. Samo više ne mogu tako.”
On je šutio pa rekao: “Mogla si to drugačije reći.”
Ja sam rekla: “Mogla sam. Ali da sam rekla blaže, opet me niko ne bi čuo.”
Dogovorili smo zasad da više nema automatski ručka svake nedjelje. Ako se okupljamo, dogovaramo se do petka ko šta nosi ili pravi. Muž se uvrijedio što sam napisala porodičnu grupu poruku, ali ja sam namjerno tako, da ne bude poslije da nije razumio. Kćerka je odmah napisala da će ona sljedeći put donijeti pitu. Sin je stavio neki smajli i napisao da može roštilj ako vrijeme posluži. Muž ništa.
I sad sjedim i nije mi ni lakše ni teže, nego čudno. Kao da sam prvi put uradila nešto za sebe, a istovremeno imam grižnju savjesti kao da sam nekome uskratila osnovno. Valjda kad se godinama navikneš da te cijene po tome koliko daješ, onda ti je teško povjerovati da vrijediš i kad staneš.
Ne mislim da sam žrtva, ali ne mislim više ni da moram šutjeti da bi u kući bio mir. Mene zanima iskreno, jesam li granicu postavila prekasno i na ružan način, ili je stvarno došlo vrijeme da jednom ne budem svima na raspolaganju?