Kad mi je muž rekao da se njegova mama useljava kod nas, shvatila sam da u svom stanu više nemam ni mir ni riječ
“Nije to zauvijek, samo dok se malo ne oporavi”, rekao je muž i spustio torbu moje svekrve u hodnik kao da unosi kesu iz prodavnice, a ne novu stvarnost u naš dvosoban stan.
Ja sam samo gledala. Pitala sam: “A kad si mislio meni to reći?”
On je slegnuo ramenima. “Pa evo, govorim ti. Mama ne može sama poslije onog pada. Sestra je vani, brat vozi po terenu, ko će ako nećemo mi?”
Tu je bio problem. Nije mene šokiralo što njoj treba pomoć. Šokiralo me što je već odlučeno, a ja sam zadnja saznala.
Živimo u stanu koji smo jedva sredili. Djeca su odrasla, sin radi sezonski pa dođe i ode, kćerka je podstanar u drugom gradu. Prvi put nakon puno godina mislila sam da ćemo muž i ja imati malo mira. Da ne kuham za petoro, da mogu popiti kafu u tišini, da ne pazim ko spava u dnevnoj. Zvuči sebično kad ovako napišem, ali ko živi godinama za sve druge, zna o čemu pričam.
Svekrva je došla sa dvije torbe, kutijom lijekova i onim pogledom kao da joj je neprijatno što postoji. Rekla je tiho: “Samo dok stanem na noge.” I meni je odmah bilo žao. Stvarno jeste.
Prvih sedam dana sam se trudila. Vodila je kod doktora, čekala nalaze, dizala recepte, kuhala joj posebno jer “ovo ne smije”, “ono joj smeta”. Muž je radio do kasno i navečer bi govorio: “Hvala ti, znam da nije lako.” Ali sve ostalo je ostajalo na meni.
Onda su krenule sitnice od kojih čovjek polako izgori. Uđe mi u sobu bez kucanja. Prevrne lonac i kaže da ja previše solim. Kaže komšinici na hodniku: “Mlada danas sve na brzinu, nema više reda.” Jedno jutro sam našla da je premjestila moje stvari iz kupatila u kutiju ispod lavaboa, jer njoj “smeta gužva”.
Rekla sam mužu: “Ja ovdje više nemam svoj ćošak. Ni kupatilo, ni kuhinju, ni dnevnu. Sve se prilagođava tvojoj mami.”
On se odmah naljutio. “To je moja mama, nije podstanar.”
“Nisam rekla da jeste. Rekla sam da i ja živim ovdje.”
“Pa živiš. Ko ti brani?”
To me baš presjeklo, jer kad ti neko kaže “ko ti brani”, a ti već sedmicama hodaš na prstima po vlastitoj kući, onda vidiš da ne čuje šta pričaš.
Ali nisam ni ja bila fer. Nisam rekla odmah kad mi je smetalo. Gutala sam. Pravila se fina. Onda sam počela odgovarati na sitno. Svekrva pita: “Zar opet kupovno tijesto?” Ja kažem: “Pa ne stignem svi da imamo domaće uslove i domaće ruke.” Muž me pogleda, ona zašuti, a u stanu muka.
Jedne nedjelje došla je i zaova iz inostranstva na par dana. Sjeli za ručak, a ona mrtva-hladna kaže: “Dobro je da je mama kod vas, ovdje ipak neko pazi.” Ja je gledam i pitam: “A gdje bi drugo bila?” Kaže ona: “Pa ne znam, možda kod nekog ko ima više strpljenja.” To je bio prvi put da sam ustala od stola i otišla u kupatilo da plačem kao dijete.
Kasnije mi je svekrva pokucala. Stajala na vratima i rekla: “Nemoj misliti da ja ne vidim da sam višak. Samo nemam kud.” Tada sam prvi put čula cijelu priču. Nije pala samo jednom. Već mjesecima krije vrtoglavice. U svom stanu je dva puta prespavala na kauču jer nije smjela sama do kreveta. Muž mi to nije rekao. Nije htio da me “opterećuje” dok je kćerka polagala ispite i sin bio bez posla.
Ja sam ga poslije pitala: “Zašto si to krio?”
On je rekao: “Zato što sam znao da ćeš odmah reći da nemamo uslove. A nemamo. Ali nemamo ni drugo rješenje.”
I bio je djelimično u pravu. Ja jesam prije par mjeseci rekla da ne mogu više nikoga njegovati po kući, jer sam i svoju mamu godinu dana vodila po pregledima dok brat nije ni nazvao kako treba. Tad sam valjda u sebi odlučila da drugi put neću opet isto. Samo to nisam rekla ovako otvoreno, nego sam postala tvrda i zajedljiva.
Pravi lom nastao je kad sam jednog popodneva došla s posla i našla svoj radni sto u dnevnoj sklopljen uz zid. Svekrva je razvukla svoj veš preko stolice, a muž joj namjestio fotelju baš tu “da ima svjetla”. Ja sam planula.
“Je li vi mene uopšte išta pitate u ovoj kući?”
Muž je rekao: “Ne dramatizuj.”
Ja sam viknula: “Ne dramatizujem, nego nestajem ovdje!”
Svekrva je počela plakati. Rekla je: “Ako sam toliki teret, vrati me kući pa šta bude.” Muž je meni rekao svašta, ja njemu još gore. Navečer sam uzela torbu i otišla kod sestre da prespavam.
Tek tamo, u tišini, bilo me stid koliko sam umorna pretvorila u bijes. Ali isto tako me boljelo što niko nije pitao mogu li ja to iznijeti.
Sutradan sam se vratila i rekla oboma: “Ovako više ne ide. Ili ćemo postaviti pravila, ili se raspadamo svi zajedno.” Prvi put sam rekla normalno, bez podbadanja. Da mi treba moj sto, da se u sobu kuca, da muž mora preuzeti doktore i recepte bar pola, da se sestra i brat uključe makar finansijski ili da dolaze vikendom, i da se ozbiljno traži neko rješenje za njenu njegu kad ostane sama, a ne da sve bude na meni jer sam žena u kući.
Bilo je neprijatno. Muž je šutio dugo. Svekrva je rekla: “Ja pristajem na sve, samo da se ne svađate zbog mene.” Onda je prvi put i on spustio gard i rekao: “Nisam mislio da te guram u stranu. Samo sam paničio.” To mi nije riješilo problem, ali mi je barem objasnilo zašto se ponašao kako se ponašao.
Sad je prošlo skoro dva mjeseca. Nije idealno. I dalje mi nekad digne pritisak jedna rečenica ili pogled. I dalje imam osjećaj da sam dio svog mira ostavila negdje između hodnika i kuhinje. Ali bar više ne glumim da mi ništa ne smeta. A ni oni više ne glume da je sve normalno samo zato što je “porodica”.
Ne znam jesam li trebala od početka biti mekša ili baš tvrđa. Znam samo da mir koji se pravi preko nečijih leđa nije pravi mir, ali ni život nije takav da uvijek možeš birati bez žrtve. Šta vi mislite, vrijedi li čuvati kućni mir ako zbog toga polako gubiš sebe, ili je bolje odmah povući crtu pa makar se svi naljutili?